66760916 - خط ویژه | خیابان انقلاب، بعد از حافظ نرسیده به میدان فردوسی، نبش نوین چرم پ 816 واحد 12و13

طبق نامه ای که از سوی تیم کوک به سهام داران اپل ارسال شد مدیر عامل این شرکت از کاهش ۹ میلیارد دلاری فروش اپل در فصل اول ۲۰۱۹ خبر داده است. دلایل متعددی برای کاهش ذکر شده است. یکی از مهم ترین این دلایل کم شدن تقاضا در بازار جهان از جمله چین است. همچنین اظهار داشته است که در بازار های در حال توسعه مثل برزیل، روسیه و هند با کاهش بیشتری روبه رو خواهند بود .

کوک از زمان عرصه دو محصول جدید این شرکت آیفون ۱۰ اس و ۱۰ اس مکس با توجه به افزایش ارزش دلار در برابر واحد های دیگر پول و مرتبط بودن آن با زنجیره تامین قطعات نیز به عنوان دلیلی دیگر برای افت درآمدها بیان کرده است. البته به این موضوع اشاره کرده است با وجود افت فروش آیفون، دیگر قسمت های این این شرکت موفق به رشد ۱۹ درصدی فروش نسبت به سال گذشته شده اند ولی چون اپل به عنوان اصلی ترین ساخته ی کوپرتینو یاد می شودف خبر بدی برای این کشور به حساب می آید.

از دیگر مواردی که کوک به آن اشاره کرده است درگیری های تجاری بین چین و ایالات متحده است که باعث شده فشار زیادی به اقتصاد چین وارد شده است. مسئله‌ی بزرگ‌تر، کند شدن رشد اقتصاد چین است و تنش‌های تجاری نیز باعث بدترشدن این مسئله شده است.رویترز اعلام کرده که این مسئله به دولت ها مربوط نمی شود. پس از دستگیری یکی از مدیران رده بالای چینی به دستور ایالات متحده در کانادا، برخی از چینی ها از خریدن محصولات اپل امتناع می کنند .این تیم در مصاحبه با CNBC اعلام کرده است شرکت اپل توسط چینی ها هدف گرفته نشده، اما مشتری ها به دلیل آمریکایی بودن محصول از خرید آن دوری می کنند.در عین حال، عده‌ای از کارشناسان با انتقاد از سیاست‌های قیمت‌گذاری اپل، از قیمت ۱۰۰۰ دلاری آیفون به ‌عنوان یکی از دلائل افت فروش گفته اند .

نظریه کائور، یکی از تحلیل‌گران IDC در این رابطه

شرکت اپل در چند فصل گذشته عملکرد خوبی در چین نداشته است و همین امر سبب افزایش بیش از حد آیفون شده که از ۱۰۰۰ دلار هم فراتر رفته است. این مبلغ تقریبا سه‌برابر قیمت محصولات رایج در بازار این کشور است.

جیمز کوردول از مؤسسه‌ی مالی Atlantic Equities در توضیحی به رویترز می‌گوید: سوالی که پیش روی سرمایه‌گذاران است، افزایش قیمت‌گذاری‌های اپل تا چه اندازه موجب وخیم‌تر شدن وضعیت کنونی خواهد شد. این رویه‌ی قیمت‌گذاری می‌تواند بر قدرت اهالی کوپرتینو برای قیمت‌گذاری محصولات بعدی خانواده‌ی آیفون در آینده نیز اثرگذار باشد.

در پایان باید گفت که کوک از کم شدن هزینه‌ی تعویض باتری آیفون‌های قدیمی‌تر نیز به‌عنوان دلیلی برای استقبال کمتر از آیفون‌های جدید یاد کرده است. این مسئله  منطقی به‌نظر می‌رسدصاحبان مدل های قدیمی تر آیفون می توانند با پرداخت مبلغ ۵۰ دلار برای تعویض باتری، کارایی گوشی‌هوشمند خود را افزایش دهند. این مسئله باعث می‌شود تا آن‌هاترجیح دهند برای مدت طولانی‌تر به استفاده از گوشی قدیمی خود ادامه‌دهند و به دنبال آیفون جدید نروند.

فروش آیفون در سال ۲۰۱۸

در هفتم مهرماه۱۳۹۷ روز ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۸ که این سال مالی به پایان رسید مقدار فروش آیفون ها ثابت بوده و صرفا افزایش قیمت این محصول موجب افزایش ۱۸ درصدی درآمد حاصل از فروش این گوشی شده‌ بود.  کاهش ۹ میلیارد دلاری پیش‌بینی درآمد اپل در فصل اول ۲۰۱۹  برای سهام‌داران این شرکت خبر بدی به شمار می رود، تاحدی که موجب افت ۱۰ درصدی ارزش سهام این شرکت شده.

 نظر شما در رابطه با آینده‌ی اپل و قیمت‌گذاری محصولات آن‌ها چیست؟