66760916 - خط ویژه | خیابان انقلاب، بعد از حافظ نرسیده به میدان فردوسی، نبش نوین چرم پ 816 واحد 12و13

شرکت اپل در سال ۲۰۱۸ رکورد شکنی کرد و با سرمایه ۱ تریلیون دلاری به عنوان اولین شرکت در زمینه فناوری شناخته شد اما این در حالی است که با عرضه محصولات جدید این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۸ یعنی آیفون ۱۰ اس و ۱۰ اس مکس  و شروع سال ۲۰۱۹ با چالش‌های بسیاری روبرو شد. تیم کوک مدیرعامل اجرایی شرکت اپل در اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود، با توجه به اینکه شرکت اپل کسب و کار قدرتمندی در چین دارد، معاملات و اختلافات  سیاسی بر فعالیت این شرکت تاثیری نخواهد داشت. همچنین گروه کوک به سهام داران این شرکت این امید را داده بود که اپل همچنان به فعالیت خود در چین و ساخت قطعات مربوط به دستگاه‌های مختلف ادامه خواهد داد.

مشکلات سیاسی آمریکا و چین و تعطیلی کارخانه اپل در چین

این میان به دلیل بالا گرفتن مشکلات سیاسی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با دولت چین شرکت اپل مجبور به تعطیلی کارخانه خود در این کشور شده  و به اعلام  کرده زودی شعبه ای از کارخانه فاکس کان را در کشور هند راه اندازی، و محصولات خود را در این کشور تولید خواهد کرد. این امر باعث نارضایتی سهام داران این شرکت شده است و بسیاری از تحلیل گران مانند شرکت برونستین و گروسمن اعلام کرده­اند که سهام این شرکت با افت عجیبی روبرو خواهد شد.

به دنبال افت سهام این شرکت سهام داران از اپل شکایت خواهند کرد و تمایل به فروش سهام خود دارند که این امر باعث کاهش بیشتر سهام این شرکت خواهد شد. همچنین این نکته نیز قابل ذکر است که با توجه به کاهش ۹ میلیارد دلاری فروش محصولات شرکت اپل و وجود رقیبانی که محصولاتی با کیفیت خوب ولی نصف قیمت به بازار عرصه می کنند وشاهد سقوط این شرکت هستند، سرمایه این شرکت نیز کاهش یافته و سهام آن با کاهش ۲ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است.