66760916 - خط ویژه | خیابان انقلاب، بعد از حافظ نرسیده به میدان فردوسی، نبش نوین چرم پ 816 واحد 12و13

با وجود تراشه امنیتی T2 که اپل در مک بوک های پرو و مک بوک ایر ۲۰۱۸ استفاده کرده، امکان شنود مکالمات شما از طریق میکروفون مک بوک غیر ممکن شده است . این تراشه‌ ی امنیتی از حافظه‌ی داخلی، داده‌های مربوط به اثر انگشت و دیگر بخش‌های لپ‌تاپ‌های جدید اهالی کوپرتینو، به‌ خوبی محافظت می‌کند. زمان معرفی این تراشه اطلاعات بسیار کمی درباره آن منتشر شده بود و در نهایت این شرکت ساعاتی پیش از مک بوک ایر۲۰۱۸ رونمایی کرده و در قالب مقاله ای جامع و کامل به ویژگی های مورد استفاده ی این تراشه پرداخته است. بر اساس این مقاله، تراشه T2 به ویژگی جدیدی مجهز شده از جمله میکروفون دستگاه را از لحاظ سخت‌افزاری، قطع می‌کند به‌ بیانی ساده‌تر، به هنگام بستن لپ‌تاپ، ارتباط بین میکروفون دستگاه با بقیه‌ی اجزا، به‌صورت فیزیکی قطع می‌شود.

قطع شدن میکروفون به صورت سخت افزاری

عملکرد این قطعه به گونه ای است که به صورت سخت افزاری باعث قطع شدن میکروفون می شود و امکان شنود شدن را از بین می برد و این یعنی هیچ نرم افزاری به میکروفون هنگام بسته بودن سیستم دسترسی ندارد. حتی آن‌هایی که در macOS دسترسی روت دارند. حال با طراحی این تراشه فقط امکان قطع شدن میکروفون وجود دارد در صورتی که دسترسی به دوربین ندارد. با این حال این شرکت دلیل قانع کننده ای برای غیرفعال نکردن دوربین دارد چون به هنگام بسته بودن لپ تاپ دید دوربین کاملا مسدود می شود. کوپرتینویی‌ها گفته‌اند که این ویژگی جدید، امنیت مک‌هایشان را وارد مرحله‌ی کاملاً نو و جدیدی می‌کند.

سوءاستفاده‌ی هکرها از وب‌کم لپ‌تاپ‌ها از سال‌ها قبل به موضوعی مهم و قابل بررسی تبدیل شده است و از جهت، خیلی‌ها برچسب روی قسمت دوربین قرار می‌دهند. اما همواره مک‌های اپل جزو نفوذناپذیرترین دستگاه‌ها در برابر هک وب‌کم بوده‌اند و حال امکان هک شدن دوربین به لطف این ویژگی جدید، بدون اطلاع کاربر، تقریبا به صفر رسیده است.اپل در همین اواخر رویداد ویژه‌ی آبان‌ماه خود را برگزار و طی آن از محصولات جدیدش، مک‌بوک ایر ۲۰۱۸، مک مینی ۲۰۱۸ و آیپد پرو ۲۰۱۸ رونمایی کرد.

آیا این تغییرات می تواند برای کاربران کاربردی و بهینه باشد؟

منتظر نظرات شما در بخش کامنت ها هستیم.